| Без рубрики

DSC05036

10 квітня 2014 року в Орхуському центрі обласної універсальної бібліотеки ім. Чижевського відбувся регіональний круглий стіл «Право українців на воду: задеклароване чи реальне?», присвячений темі доступності питної води для жителів Кіровограда та області.

КМО ВЕГО «МАМА – 86» виступила організатором даного заходу. Для обговорення актуальної теми для Кіровоградщини були запрошені представники органів влади, комунальних підприємств, діячі громадських організацій та журналісти.

Основними проблемами, які підіймались на заході, стали недоступність більшості населення до якісної питної води та глобальна криза в області водопостачання та водовідведення.

Голова КМО ВЕГО «МАМА – 86» Людмила Шестакова ознайомила  учасників з  результатами громадської оцінки ситуації щодо забезпечення рівного права на воду та санітарію у Кіровоградській області, яку провели  незалежні експерти.

В результаті роботи над оцінкою питної води було виявлено значні проблеми в забезпеченні рівним правом на воду та санітарію у Кіровоградській області, серед яких:

  • 47,8% населення Кіровоградської області забезпечені питною водою з децентралізованих джерел;
  • 3693 з артезіанських свердловин та колодязів;
  • 73,36% проб питної води не відповідають гігієнічним вимогам по санітарно — хімічним показникам припадає на індивідуальні колодязі.

З 1017 сел та селищ міського типу області системи водопостачання є лише в 271 або в 26,5 %.

q Каналізаційні мережі побудовані лише в 0,49 % сел.

q Охоплення населення сільської місцевості комунальними послугами не перевищує 31%.

q Близько 21 % водопровідних мереж знаходиться в аварійному стані, чверть каналізаційних мереж амортизовано.

q Населення 26 населених пунктів південних районів області користуються привізною водою.

 

Найгірші показники якості води з індивідуальних колодязів в Новгородківському (100%), Маловисківскому (81,2%), Новоукраїнському (81,2%), Кировоградському (80,7%) та Знамянському (57,9%) районах.

Всі ці проблеми могли б бути вирішені  завдяки  реалізаціі  заходів програми «Питна вода Кіровоградщини 2012 – 2020» та аналогічних районних і місцевих екологічних програм, але, нажаль, стан реалізаціі такої дуже важливої екологічної програми для області залишає бажати кращого.

Інга Дуднік, Голова правління ГО «Територія успіху» наглядно, за допомогою економічних викладок та інфографіки навела статистичні дані  щодо стану виконання програми районними центрами Кіровограда, ознайомила учасників круглого столу з презентацією дослідження «Аналіз стану реалізації обласної програми «Питна вода Кіровоградщини 2012-2020»., яке  показало, що  заходи програми  здебільшого фінансуються за рахунок місцевого та районного бюджетів та спонсорів.

В програмі не закладені показники ефективності втілених заходів, адже, аналізуючи виконання програми не можливо визначити соціальний ефект та доцільність для громади заходів, передбачених програмою.

Презентації громадськості викликали  жваву дискусію між учасниками круглого столу, під час якої розпочалось бурне обговорення існуючих проблем з водопостачанням, водовідведенням та взагалі  із забезпечення рівного доступу до якісної питної води та санітарії вразливих груп населення.

Представник КП «Теплоенергетик» пан Ковальов, висловив таку думку, що майбутнє питної води Кіровоградщини за підземними джерелами водопостачання, з якою погодився начальник Управління комунікацій з громадськістю  Кіровоградської облдержадміністрації пан Останній.  Але з ними не погодилось більша кількість представників громадськості та   «Водного господарства».  Підземне водопостачання відрізняється від поверхневих джерел екологічністю, адже поверхневі джерела мають зовсім різні показники якості води в різні пори року, а також підземні джерела являють собою стратегічний запас водних ресурсів.

Усі учасники круглого столу  «Право українців на воду: задеклароване чи реальне?» у ході дискусії прийшли до висновку, що право кіровоградців на воду на даний час має поки що декларативний характер, необхідно мобілізувати ресурси громади, органів влади для того, щоб змінити ситуацію щодо рівного доступу до якісної питної води та санітарії жителів області на краще, необхідно перш за все внести зміни до обласної програми «Питна вода Кіровоградщини 2012 – 2020», оптимізувати  програми екологічного спрямування, залучати до обговорення екологічної політики у регіоні більш широкий загал населення.

DSC05032